Co jsou trenéři eSportu a co dělají?

Jakub Svoboda
WriterJakub SvobodaWriter
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Pokud se zajímáte o esporty, možná jste si všimli příspěvku pro trenéra na univerzitě nebo v menší místní organizaci. Možná se ptáte: "Co jsou esports trenéři nebo esports coaching a proč jsou tak důležití pro herní průmysl?"

Úspěšný tým esportů má oddaného trenéra, který mu pomáhá se strategií, hodnocením opozice, budováním jednoty týmu, posilováním morálky, vede jednotlivé hráče a vyhrává turnaje. Pro dosažení maximálních výsledků spolupracují trenéři esportů s vedoucími pracovníky esportů a analytiky esportů.

Co jsou trenéři eSportu a co dělají?

Co je eSports Coaching?

Koučování v esportech zahrnuje poskytování odborných znalostí, vymýšlení strategiía posilování soudržnosti mezi hráči. Jako tým musí pracovat na své komunikaci, herních schopnostech a schopnosti pustit osobní problémy a soustředit se na tým. Potřebují pravidelně posilovat vzájemné vztahy.

Zde probereme, zda jsou práce trenéra esportů pro vás správnou cestou, a také přesné povinnosti trenéra esportů, jak by se tyto povinnosti mohly měnit v závislosti na velikosti týmu, typu trénované hry, a další faktory.

Povinnosti trenérů eSports

V eSports se trenér primárně zaměřuje spíše na tým než na jednotlivé hráče, jak by tomu bylo u konvenčního manažera. Úspěch bude výsledkem lepších schopností sportovců na hřišti a odstraněním nesportovního stresu, jako jsou fyzické problémy a emocionální zátěž.

Trenér esportů je zodpovědný za následující povinnosti:

  • Určete stav meta a použijte tyto informace k vytvoření vítězných plánů, které využívají schopnosti vašeho týmu.
  • Zvyšte komunikaci mezi hráči. Tohoto cíle je možné dosáhnout pomocí cvičení na budování týmu a analýzou záběrů ze hry, aby bylo možné odhalit zásadní případy nedorozumění.
  • Použijte různé techniky, abyste udrželi náladu svého týmu a dodali mu vítězné myšlení na hřišti.
  • Dostaňte se na dno problémů hráče a nabídněte jim poradenství ohledně těchto problémů, aby se mohli soustředit na svou hru bez rozptylování.
  • Před odjezdem na cestu se ujistěte, že tým má vše, co potřebuje. Odkazující na dresy hráčů, sponzorské vybavení a další předměty s logem týmu.
  • Uspořádejte přátelské soutěže mezi týmy, abyste měli další šance na zdokonalení svých dovedností.
  • Spolupracujte s manažery klubu a dohodněte se, do kterých turnajů se přihlásit. Je-li trenér zaměstnancem, zajistěte, aby hráči, o jejichž rezignaci se žádá, dostali od týmu dostatečné služby, aby odůvodnili jejich odchod.
  • Pokud jsou nějaké přítomny, ve spolupráci s týmovými analytiky prozkoumejte podrobné herní statistiky a účty jednotlivých zápasů, abyste vynulovali ty nejkřiklavější slabiny týmu. Analytici týmu by také spolupracovali s vedením týmu na prostudování soutěže a určení, jak se nejlépe připravit na nadcházející zápasy.

To je docela podrobný přehled povinností trenérů eSports, ale je důležité si uvědomit, že pracovní zátěž trenéra se může rozšířit nebo snížit v závislosti na rozsahu podnikání, které klub nabízí.

Zde rozvedeme, co dělají trenéři eSports, aby je objasnili.

Vývoj a analýza týmové strategie

Jako trenér byste se měli snažit o maximální procento vítězství. Tímto způsobem vyhrávají všichni – kluby i hráči. Proto je jedním z nejlepších přístupů k dosažení tohoto cíle zapojení špičkového týmu s vynikajícími strategiemi.

Vezměte si jako příklad populární MMORPG League of Legends. Existuje více než 150 hratelných postav, 180 kusů vybavení, pět hráčských rolí, pět runových tras, více než 55 000 permutací run a aktualizace hry každé dva týdny spolu s novým nebo aktualizovaným šampionem každý měsíc nebo tak nějak. Je toho hodně, o čem je třeba přemýšlet, pokud jde o strategii, kdy se musíte rozhodnout o postavách, runách a budovách.

Navíc je tu šedá zóna. Každý aspekt hry, od vybraných šampionů přes vytvořené předměty až po sesílané runy, musí být dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil schopnostem druhé strany, dovednostem hráče a okolnostem hry. Pokud například druhý tým postrádá základního šampiona schopného způsobit magické poškození, náš tým se může rozhodnout provozovat tři tankové šampiony a změnit svou stavbu, aby se zlepšilo zanedbávání fyzického poškození (známé jako brnění).

Toto je velmi základní ilustrace toho, jak si hráči mohou přizpůsobit herní mechanismy. Další složkou jsou potenciální akce každého hráče v kontextu větší strategie. Hlavní zaměření her jako Counter-Strike: Global Offensive a Valorant je na tuto mechaniku.

Použijte Valorant mapu Haven jako příklad a soustřeďte se na útočnou stranu. Hlavními rozlišovacími faktory mezi týmy, kromě schopností jejich hráčů, jsou postavy, které se rozhodnou hrát, zbraně, které kupují, a role, kterou tyto faktory hrají v celkové strategii týmu.

Ve hře, jako je Valorant, jsou předurčeni k selhání, pokud tým nepoužije chytrou strategii. Realizovat tento plán je v rukou trenéra, protože jsou do hry méně emocionálně investováni než hráči a vidí celkový obraz.

Rozvíjení silných stránek současného týmu

Jednoduše řečeno, úspěch hráče v tomto je přímo úměrný tomu, jak dobře hraje. Je to oboustranně výhodná situace: čím více dosáhnou, tím více lidí si je naladí a tím více peněz každý vydělá.

Trenér často organizuje scrimy nebo scrimmages, aby pomohl hráčům zlepšit se. Chcete-li vyzkoušet nové taktiky a plány v herním prostředí bez tlaku skutečné soutěže, několik sportů nabízí exhibiční hry proti týmům podobné kvality. Na obou výsledcích těchto soutěží se často nehraje.

Jedinou výhradou u scrimů je, že druhá strana může předvídat a připravit se na váš plán, pokud jej použijete.

Je odpovědností kouče usnadnit efektivní komunikaci mezi členy týmu. Cvičení na budování týmu, dávat pozor na to, kdy musí mluvit jinak tichý hráč, a rozpoznávat vznikající napětí mezi hráči a řešit je dříve, než dojde k eskalaci, to vše jsou účinné prostředky k tomuto cíli.

Týmový postoj a koncentrace

To je zásadní hledisko pro soutěžní týmy a vstupy do turnajů. Na rozdíl od scrimmages jsou sázky ve skutečných hrách mnohem vyšší a výsledky často přímo ovlivňují návratnost investic společností, které platí účet jak za hráče, tak za trenéry.

Pokud tým v těchto hrách nedosáhne adekvátního výkonu, může být vyhozen trenér, hráči mohou přijít o své výchozí pozice a orgové jim mohou snížit platy. Povinností trenéra je zabránit těmto přešlapům, aby hráči zahodili tvrdou práci.

Nejlepší služby zájmům společnosti

Stejně jako v každém jiném podnikání, profesionální stránky pro esporty musí zajistit, že ze svých investic budou mít zisk. Jednalo by se o investice s delší dobou splatnosti a očekávanými finančními zisky pro podnik.

Jako trenér esportů byste přirozeně chtěli, aby vaši hráči podávali v soutěžích nejlepší výkony, aby se mohli co nejvíce zviditelnit. Trenér však příležitostně nabízí rady během několika soutěží, kterých se zúčastní tým esportů. Tým nejvyšší úrovně by neměl ztrácet čas a peníze soutěží na nižší úrovni, když místo toho může trénovat na soutěž vyšší úrovně.

Nebo se týmu na oplátku dostane pozitivní publicity, což povede k tiché, ale významné výhodě z dlouhodobého hlediska v této oblasti. Mohla by to být charitativní akce, kde by hráči mohli přinést dary na věc, kterou si vybrali, a tým získá pozitivní ohlas. Ačkoli za tato rozhodnutí obvykle zodpovídají generální manažer a vedení týmu, do takových rozhovorů může být zapojen i trenér.

A konečně, plat trenéra eSports musí být odůvodněn výhodami, které společnosti poskytuje. Pokud to neuděláme, budeme muset provést úpravy na našem konci týmu.

Image

Měli byste se začít poohlížet po pracovních pozicích koučování eSports?

Než se rozhodnete, zda se budete věnovat koučování esportů, měli byste provést několik úvah. V této části tyto úvahy rychle projdeme, abyste se mohli rozhodnout, zda je pro vás být kouč tou správnou volbou.

Velící respekt

Rozhodující je, do jaké míry získáte respekt ostatních hráčů. Pokud jste hráč a dokážete ocenit všechnu tvrdou práci, kterou hráči vynakládají, dostanete tohle. Možná to pro vás bude snazší, pokud máte předchozí zkušenosti jako soutěživý hráč, zejména na vysoké úrovni.

Existuje však mnoho dalších součástí pro respektovanou osobu. Zvažte, zda se ke svým sportovcům chováte s respektem a zároveň si zachováváte svou pozici kontroly. Musíte stát na svém a bránit svou pozici, aniž byste ztratili chladnou hlavu nebo se dostali do častých bojů.

Jste připraveni chránit svůj tým před vnějším světem a upřednostňovat své hráče před vším ostatním? Jak dobře chápete konečný cíl týmu a výzvy, kterým čelí, aby ho dosáhly?

Tyto vlastnosti musí mít všichni vedoucí, ale především všichni trenéři. Trenéři v tradičních sportech i esportech musí najít rovnováhu mezi přístupností a respektováním svého týmu.

Solidní znalost hraní a soutěžního hraní

Stejně jako tradiční sportovní trenér se i trenér eSports musí dobře orientovat v herním i konkurenčním prostředí. Je těžké si představit basketbalového trenéra, který by nebyl zapálený pro hru. Totéž platí pro trenéry v esportech (i když, stejně jako v tradičních sportech, je to jen někdy případ vedení).

Ještě jedna věc, kterou byste potřebovali, je znalost místní konkurence. Mohli jste hrát na nižší úrovni, abyste z toho měli prospěch, ale pomáhá to. Místo toho byste se měli naučit vše, co je třeba vědět o konkurenční scéně, včetně herního terénu, neustále se měnící meta, výzev, kterým hráči čelí, a kroků, které je třeba udělat, aby tým uspěl.

Vaše efektivita koučování a schopnost pomáhat svému týmu se zlepší, pokud se budete řídit radami v druhém až posledním odstavci. Chcete-li najít řešení tohoto problému, budete muset strávit spoustu času učením se o životním prostředí. Tvrdou prací a sebekázní se však může z úplného nováčka posunout na kandidáta na trenérskou pozici každý.

Závěrečné myšlenky

Možná namítnete, že práce trenéra eSports jsou novou „it“ kariérou pro hráče, kteří se chtějí živit tím, co milují. Pamatujte však, že budete muset vynaložit nějaký čas a úsilí, než se budete moci nazývat trenérem esportů a převzít povinnosti koučování eSportů. Je to časově a pracovně náročné. Klíčem k tomu být skvělým hráčem je specializovat se na jednu činnost. Sledování profesionálních hráčů a esportové soutěže, můžete se dozvědět hodně o meta a dalších detailech hry.

Trenér esportů může vydělat cokoli od 20 000 do 152 000 $ ročně, takže je jasné, že se jedná o životaschopnou profesionální možnost. Pokud máte, co to znamená dělat to, co dělají trenéři eSports, může to být skvělý okamžik pro zahájení kariéry trenéra esportů, pokud jste o tom přemýšleli.

About the author
Jakub Svoboda
Jakub Svoboda
About

S bystrým porozuměním hraní a hlubokou láskou ke svým českým kořenům Jakub mění krajinu online casinových průvodců tím, že do nich vnáší místní kouzlo a univerzální půvab. Jeho zručná lokalizace přináší srdce České republiky na obrazovku každého hráče.

Send email
More posts by Jakub Svoboda

Co přesně je trenér eSports?

Trenér eSports je profesionál, který vede a mentoruje hráče a týmy v soutěžním hraní se zaměřením na strategie, zlepšování dovedností a týmovou dynamiku.

Jak trenér eSports přispívá týmu?

Trenér eSports přispívá týmu tím, že analyzuje hru, vyvíjí strategie, vede tréninková sezení a poskytuje psychologickou podporu pro zvýšení celkového výkonu.

Jaké dovednosti jsou pro trenéra eSports zásadní?

Mezi základní dovednosti trenéra eSports patří hluboké herní znalosti, strategické myšlení, komunikační dovednosti, vůdčí schopnosti a schopnost analyzovat a zlepšovat týmovou dynamiku.

Mohou týmy eSports soutěžit bez trenéra?

Zatímco týmy eSports mohou soutěžit bez trenéra, jeho přítomnost výrazně zvyšuje jejich šance na úspěch tím, že poskytuje strategické vedení, rozvoj dovedností a morální podporu.

Jak se člověk stane trenérem eSports?

Stát se trenérem eSports obvykle zahrnuje získání rozsáhlých zkušeností v příslušné hře, pochopení dynamiky týmu a rozvoj trenérských dovedností prostřednictvím praxe a případně formálního školení.

8 nejlepších tipů na sázení na esporty pro lepší kurzy

8 nejlepších tipů na sázení na esporty pro lepší kurzy

Vítejte ve vzrušujícím světě sázení na esporty! Pokud jste začátečník, je tento obsáhlý průvodce šitý na míru právě vám. Je nabitá praktickými tipy a postřehy, které vám pomohou činit informovaná rozhodnutí a zlepšit vaše kurzy v sázení na esporty. Než se ponoříme, zde je výzva k akci: Navštivte eSportRanker a prozkoumejte jejich top seznam doporučených esportovních kasin. Tato platforma je fantastickým výchozím bodem pro uplatnění znalostí, které zde získáte.

Co je sázení Overwatch: Praktický průvodce pro začátečníky

Co je sázení Overwatch: Praktický průvodce pro začátečníky

Online sázení na esporty má poměrně velkou část výzev. Může být obtížné definovat sázení Overwatch, co s mnoha operátory a všemi, kteří potřebují pochopit spouštěcí body v různých herních režimech a možnostech.

Co jsou nejlepší sázkové bonusy Esports?

Co jsou nejlepší sázkové bonusy Esports?

Odvětví esportů neustále roste. Vzhledem k tomu, že všechny ukazatele směřují k pozitivní budoucnosti, toto odvětví přitahuje obrovskou pozornost z různých stran, z nichž klíčový je průmysl online sázení.

Co jsou to online esportové stránky a proč byste je měli navštěvovat?

Co jsou to online esportové stránky a proč byste je měli navštěvovat?

Vítejte v dynamické oblasti sázení na esporty, kde se vzrušení ze soutěžního hraní snoubí se vzrušením ze strategických sázek. Jako začátečník v této vzrušující krajině jste na pokraji odemknutí světa možností. Sázení na esporty, zejména prostřednictvím online kasin, nabralo značný rozmach a nabízí jedinečný a poutavý způsob, jak se ponořit do virtuálních arén vašich oblíbených her.

Esports vs. sportovní sázení: Komplexní srovnání

Esports vs. sportovní sázení: Komplexní srovnání

Vítejte ve vzrušující říši sázení, kde se vášeň pro sport a esporty snoubí se vzrušením z očekávání a strategie. Pokud jste začátečník, který vstupuje do tohoto pulzujícího světa, čeká vás poučná cesta. Tato příručka je přizpůsobena tak, aby vám pomohla pochopit nuance mezi sázením na esporty a tradičním sportovním sázením. Při procházení tohoto průvodce nezapomeňte navštívit EsportsRanker, kde získáte pohlcující zážitek a nejlepší tipy v oboru. Jejich top-uvedené stránky jsou skvělým výchozím bodem pro to, abyste se ponořili do akce.

Jaké jsou nejlepší tituly eSports, na které byste měli vsadit?

Jaké jsou nejlepší tituly eSports, na které byste měli vsadit?

Svět esportů se každým dnem rozšiřuje, protože hry sleduje a účastní se jich stále více lidí. Kvůli expanzi esports akcí se však další byznys přizpůsobil, aby držel krok s nejnovějšími trendy. Sázení na esporty bylo právě k dispozici v rámci sázení, takže zapálení hráči, hráči a sázkaři mohou vydělávat peníze na svých oblíbených událostech. Pokud máte zájem vyzkoušet si sázení na esporty, následuje seznam nejlepších eSportů, které jsou nyní v tomto odvětví nejoblíbenější.

Jaké jsou nejoblíbenější esportovní tituly, na které lze v Asii vsadit?

Jaké jsou nejoblíbenější esportovní tituly, na které lze v Asii vsadit?

Vítejte ve vzrušujícím světě esportů v Asii, dynamickém a vzrušujícím vesmíru, kde se vzrušení z videoher setkává se strategickou sférou sázení. Pokud jste nadšení pro hraní her a toužíte prozkoumat možnosti sázení, jste na perfektním místě. Esports není jen forma zábavy; je to vyvíjející se krajina, která nabízí jedinečnou kombinaci zapojení a příležitostí pro zkušené sázkaře i nováčky. Když vstoupíte do tohoto pulzujícího světa, zvažte návštěvu top kasina na EsportsRanker, abyste mohli začít svou cestu. Připravte se a ponořte se do nejlepších esportovních titulů, které uchvátí sázkaře v celé Asii za 2024!

Komplexní průvodce sázením na odvážné soutěže eSports

Komplexní průvodce sázením na odvážné soutěže eSports

Nejnovější titul od Riot Games, Valorant, zažívá na konkurenčním herním okruhu hodně akce. Nadšenci sázení pravděpodobně zaznamenali nárůst na trzích esportů u jejich preferované sázkové kanceláře, přičemž jednou z dostupných her je pravděpodobně Valorant.

Nejlepší tipy na sázení eSport pro CS:GO

Nejlepší tipy na sázení eSport pro CS:GO

Jste připraveni ponořit se do vzrušujícího světa CS:GO sázení? Je to cesta, která slibuje jak vzrušení, tak výzvy, ideální pro každého, kdo chce přidat další vrstvu vzrušení ke svému zážitku z eSports. Ať už jste ostřílený hráč nebo nováček v oblasti eSports, tento článek je vaším komplexním průvodcem pro informované sázky na zápasy CS:GO. Chcete-li začít správnou nohou, vřele doporučuji navštívit nejlépe hodnocenou stránku od EsportsRanker. Získáte tak pevný základ a aktuální informace pro zahájení vaší sázkové cesty.

Průvodce pro začátečníky k sázení Fortnite eSports

Průvodce pro začátečníky k sázení Fortnite eSports

Vítejte v adrenalinem nabité říši sázení Fortnite eSports! Ať už jste herní nadšenec nebo ostřílený sázkař, tento průvodce pro začátečníky je vaším pasem k pochopení výhod a nevýhod sázení na soutěže Fortnite. Od dešifrování statistik hráčů po strategické tipy na sázení, máme pro vás vše. Jste připraveni pozvednout svůj herní zážitek? Odvažte se a prozkoumejte naše doporučené možnosti kasina v toplistu na eSportsRanker – kde na vás čeká vzrušení ze sázení Fortnite!

Sázení na esporty vs. hraní v online kasinu: Jasné srovnání

Sázení na esporty vs. hraní v online kasinu: Jasné srovnání

Realitou moderního internetového hazardu je, že nabízí nekonečné možnosti. Sázkaři mohou sázet na sportovní a kasinové hry se značnou lehkostí. Nadšenci hazardu budou mít také vždy více než dost. 

Výhody a nevýhody používání kryptoměn pro sázení na esporty

Výhody a nevýhody používání kryptoměn pro sázení na esporty

Kryptoměny jsou již nějakou dobu na rtech mnoha lidí. Čím více lidí se o těchto digitálních měnách dozvídá, tím více jsou nadšeni z jejich používání pro obchodní a osobní záležitosti. Nicméně, jako u každé jiné dobré věci, sázení na kryptoměny mají svou temnou stránku, zejména když je používáte pro sázení eSports.