Co jsou trenéři eSportu a co dělají?

Novinky

2022-12-22

Eddy Cheung

Pokud se zajímáte o esporty, možná jste si všimli příspěvku pro trenéra na univerzitě nebo v menší místní organizaci. Možná se ptáte: "Co jsou esports trenéři nebo esports coaching a proč jsou tak důležití pro herní průmysl?"

Co jsou trenéři eSportu a co dělají?

Úspěšný tým esportů má oddaného trenéra, který mu pomáhá se strategií, hodnocením opozice, budováním jednoty týmu, posilováním morálky, vede jednotlivé hráče a vyhrává turnaje. Pro dosažení maximálních výsledků spolupracují trenéři esportů s vedoucími pracovníky esportů a analytiky esportů.

Co je eSports Coaching?

Koučování v esportech zahrnuje poskytování odborných znalostí, vymýšlení strategií a podporu soudržnosti mezi hráči. Jako tým musí pracovat na své komunikaci, herních schopnostech a schopnosti pustit osobní problémy a soustředit se na tým. Potřebují pravidelně posilovat vzájemné vztahy.

Zde probereme, zda jsou práce trenéra esportů pro vás správnou cestou, a také přesné povinnosti trenéra esportů, jak by se tyto povinnosti mohly měnit v závislosti na velikosti týmu, typu trénované hry, a další faktory.

Povinnosti trenérů eSports

V eSports se trenér primárně zaměřuje spíše na tým než na jednotlivé hráče, jak by tomu bylo u konvenčního manažera. Úspěch bude výsledkem lepších schopností sportovců na hřišti a odstraněním nesportovního stresu, jako jsou fyzické problémy a emocionální zátěž.

Trenér esportů je zodpovědný za následující povinnosti:

  • Určete stav meta a použijte tyto informace k vytvoření vítězných plánů, které využívají schopnosti vašeho týmu.
  • Zvyšte komunikaci mezi hráči. Tohoto cíle je možné dosáhnout pomocí cvičení na budování týmu a analýzou záběrů ze hry, aby bylo možné odhalit zásadní případy nedorozumění.
  • Použijte různé techniky, abyste udrželi náladu svého týmu a dodali mu vítězné myšlení na hřišti.
  • Dostaňte se na dno problémů hráče a nabídněte jim poradenství ohledně těchto problémů, aby se mohli soustředit na svou hru bez rozptylování.
  • Před odjezdem na cestu se ujistěte, že tým má vše, co potřebuje. Odkazující na dresy hráčů, sponzorské vybavení a další předměty s logem týmu.
  • Uspořádejte přátelské soutěže mezi týmy, abyste měli další šance na zdokonalení svých dovedností.
  • Spolupracujte s manažery klubu a dohodněte se, do kterých turnajů se přihlásit. Je-li trenér zaměstnancem, zajistěte, aby hráči, o jejichž rezignaci se žádá, dostali od týmu dostatečné služby, aby odůvodnili jejich odchod.
  • Pokud jsou nějaké přítomny, ve spolupráci s týmovými analytiky prozkoumejte podrobné herní statistiky a účty jednotlivých zápasů, abyste vynulovali ty nejkřiklavější slabiny týmu. Analytici týmu by také spolupracovali s vedením týmu na prostudování soutěže a určení, jak se nejlépe připravit na nadcházející zápasy.

To je docela podrobný přehled povinností trenérů eSports, ale je důležité si uvědomit, že pracovní zátěž trenéra se může rozšířit nebo snížit v závislosti na rozsahu podnikání, které klub nabízí.

Zde rozvedeme, co dělají trenéři eSports, aby je objasnili.

Vývoj a analýza týmové strategie

Jako trenér byste se měli snažit o maximální procento vítězství. Tímto způsobem vyhrávají všichni – kluby i hráči. Proto je jedním z nejlepších přístupů k dosažení tohoto cíle zapojení špičkového týmu s vynikajícími strategiemi.

Vezměte si jako příklad populární MMORPG League of Legends. Existuje více než 150 hratelných postav, 180 kusů vybavení, pět hráčských rolí, pět runových tras, více než 55 000 permutací run a aktualizace hry každé dva týdny spolu s novým nebo aktualizovaným šampionem každý měsíc nebo tak nějak. Je toho hodně, o čem je třeba přemýšlet, pokud jde o strategii, kdy se musíte rozhodnout o postavách, runách a budovách.

Navíc je v tom i šedá zóna. Každý aspekt hry, od vybraných šampionů přes vytvořené předměty až po sesílané runy, musí být dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil schopnostem druhé strany, dovednostem hráče a okolnostem hry. Pokud například druhý tým postrádá základního šampiona schopného způsobit magické poškození, náš tým se může rozhodnout provozovat tři tankové šampiony a změnit svou stavbu, aby se zlepšilo zanedbávání fyzického poškození (známé jako brnění).

Toto je velmi základní ilustrace toho, jak si hráči mohou přizpůsobit herní mechanismy. Další složkou jsou potenciální akce každého hráče v kontextu větší strategie. Hlavní zaměření her jako Counter-Strike: Global Offensive a Valorant je na tuto mechaniku.

Použijte Valorant mapu Haven jako příklad a soustřeďte se na útočnou stranu. Hlavními rozlišovacími faktory mezi týmy, kromě schopností jejich hráčů, jsou postavy, které se rozhodnou hrát, zbraně, které kupují, a role, kterou tyto faktory hrají v celkové strategii týmu.

Ve hře, jako je Valorant, jsou předurčeni k selhání, pokud tým nepoužije chytrou strategii. Realizovat tento plán je v rukou trenéra, protože jsou do hry méně emocionálně investováni než hráči a vidí celkový obraz.

Rozvíjení silných stránek současného týmu

Jednoduše řečeno, úspěch hráče v tomto je přímo úměrný tomu, jak dobře hraje. Je to oboustranně výhodná situace: čím více dosáhnou, tím více lidí si je naladí a tím více peněz každý vydělá.

Trenér často organizuje scrimy nebo scrimmages, aby pomohl hráčům zlepšit se. Chcete-li vyzkoušet nové taktiky a plány v herním prostředí bez tlaku skutečné soutěže, několik sportů nabízí exhibiční hry proti týmům podobné kvality. Na obou výsledcích těchto soutěží se často nehraje.

Jedinou výhradou u scrimů je, že druhá strana může předvídat a připravit se na váš plán, pokud jej použijete.

Je odpovědností kouče usnadnit efektivní komunikaci mezi členy týmu. Cvičení na budování týmu, dávat pozor na to, kdy musí mluvit jinak tichý hráč, a rozpoznávat vznikající napětí mezi hráči a řešit je dříve, než dojde k eskalaci, to vše jsou účinné prostředky k tomuto cíli.

Týmový postoj a koncentrace

To je zásadní hledisko pro soutěžní týmy a vstupy do turnajů. Na rozdíl od scrimmages jsou sázky ve skutečných hrách mnohem vyšší a výsledky často přímo ovlivňují návratnost investic společností, které platí účet jak za hráče, tak za trenéry.

Pokud tým v těchto hrách nedosáhne adekvátního výkonu, může být vyhozen trenér, hráči mohou přijít o své výchozí pozice a orgové jim mohou snížit platy. Povinností trenéra je zabránit těmto přešlapům, aby hráči zahodili tvrdou práci.

Nejlepší služby zájmům společnosti

Stejně jako u jakéhokoli jiného podnikání musí profesionální esportovní organizace zajistit, že ze svých investic budou mít zisk. Jednalo by se o investice s delší dobou splatnosti a očekávanými finančními zisky pro podnik.

Jako trenér esportů byste přirozeně chtěli, aby vaši hráči podávali v soutěžích nejlepší výkony, aby se mohli co nejvíce zviditelnit. Trenér však příležitostně nabízí rady během několika soutěží, kterých se zúčastní tým esportů. Tým nejvyšší úrovně by neměl ztrácet čas a peníze soutěží na nižší úrovni, když místo toho může trénovat na soutěž vyšší úrovně.

Nebo se týmu na oplátku dostane pozitivní publicity, což povede k tiché, ale významné výhodě z dlouhodobého hlediska v této oblasti. Mohla by to být charitativní akce, kde by hráči mohli přinést dary na věc, kterou si vybrali, a tým získá pozitivní ohlas. Ačkoli za tato rozhodnutí obvykle zodpovídají generální manažer a vedení týmu, do takových rozhovorů může být zapojen i trenér.

A konečně, plat trenéra eSports musí být odůvodněn výhodami, které společnosti poskytuje. Pokud to neuděláme, budeme muset provést úpravy na našem konci týmu.

Měli byste se začít poohlížet po pracovních pozicích koučování eSports?

Než se rozhodnete, zda se budete věnovat koučování esportů, měli byste provést několik úvah. V této části tyto úvahy rychle projdeme, abyste se mohli rozhodnout, zda je pro vás být kouč tou správnou volbou.

Velící respekt

Rozhodující je, do jaké míry získáte respekt ostatních hráčů. Pokud jste hráč a dokážete ocenit všechnu tvrdou práci, kterou hráči vynakládají, dostanete tohle. Možná to pro vás bude snazší, pokud máte předchozí zkušenosti jako soutěživý hráč, zejména na vysoké úrovni.

Existuje však mnoho dalších součástí pro respektovanou osobu. Zvažte, zda se ke svým sportovcům chováte s respektem a zároveň si zachováváte svou pozici kontroly. Musíte stát na svém a bránit svou pozici, aniž byste ztratili chladnou hlavu nebo se dostali do častých bojů.

Jste připraveni chránit svůj tým před vnějším světem a upřednostňovat své hráče před vším ostatním? Jak dobře chápete konečný cíl týmu a výzvy, kterým čelí, aby ho dosáhly?

Tyto vlastnosti musí mít všichni vedoucí, ale především všichni trenéři. Trenéři v tradičních sportech i esportech musí najít rovnováhu mezi přístupností a respektováním svého týmu.

Solidní znalost hraní a soutěžního hraní

Stejně jako tradiční sportovní trenér se i trenér eSports musí dobře orientovat v herním i konkurenčním prostředí. Je těžké si představit basketbalového trenéra, který by nebyl zapálený pro hru. Totéž platí pro trenéry v esportech (i když, stejně jako v tradičních sportech, je to jen někdy případ vedení).

Ještě jedna věc, kterou byste potřebovali, je znalost místní konkurence. Mohli jste hrát na nižší úrovni, abyste z toho měli prospěch, ale pomáhá to. Místo toho byste se měli naučit vše, co je třeba vědět o konkurenční scéně, včetně herního terénu, neustále se měnící meta, výzev, kterým hráči čelí, a kroků, které je třeba udělat, aby tým uspěl.

Vaše efektivita koučování a schopnost pomáhat svému týmu se zlepší, pokud se budete řídit radami v druhém až posledním odstavci. Chcete-li najít řešení tohoto problému, budete muset strávit spoustu času učením se o životním prostředí. Tvrdou prací a sebekázní se však může z úplného nováčka posunout na kandidáta na trenérskou pozici každý.

Závěrečné myšlenky

Možná namítnete, že práce trenéra eSports jsou novou „it“ kariérou pro hráče, kteří se chtějí živit tím, co milují. Pamatujte však, že budete muset vynaložit nějaký čas a úsilí, než se budete moci nazývat trenérem esportů a převzít povinnosti koučování eSportů. Je to časově a pracovně náročné. Klíčem k tomu být skvělým hráčem je specializovat se na jednu činnost. Sledování profesionálních hráčů a esportové soutěže, můžete se dozvědět hodně o meta a dalších detailech hry.

Trenér esportů může vydělat cokoli od 20 000 do 152 000 $ ročně, takže je jasné, že se jedná o životaschopnou profesionální možnost. Pokud máte, co to znamená dělat to, co dělají trenéři eSports, může to být skvělý okamžik pro zahájení kariéry trenéra esportů, pokud jste o tom přemýšleli.

Nejnovější zprávy

Základy sázení Fortnite
2023-03-30

Základy sázení Fortnite

Novinky