Counter Strike: globální útočné, neboli CS:GO, je jedním z nejsledovanějších a nejhranějších esport turnajů Intel Extreme Masters. V roce 2020 měla více než 1 milion zhlédnutí. CS:GO je bezplatná střílečka z pohledu první osoby (FPS), která byla vydána v roce 2012.
Původní hra Counter-Strike byla modifikací oblíbené hry Half-life od Valve. Dnes jsou v sérii CS čtyři hry.
Hra, kterou vyvinuly společnosti Valve a Hidden Path Entertainment, zahrnuje dva týmy, teroristy a boj proti terorismu, které proti sobě bojují v různých herních režimech. Hra je stále velmi populární v herní komunitě a dostává pravidelné aktualizace od Valve.
V roce 2018 představilo Valve režim battle royale s názvem „Danger Zone“. Je jich 9 další herní režimy, přičemž nejoblíbenější je "Bomb Defusal." Hra získala několik ocenění v odvětví esportů, včetně Game Awards za roky 2017, 2019 a 2020.
Hra je čtvrtou hrou v sérii CS a je k dispozici na WIndows, macOS, Xbox 360 a PS3. Od svého vydání Valve představilo spoustu nových funkcí, včetně nových map, zbraní, herních režimů a vzhledů. Skiny pomohly vytvořit „virtuální ekonomiku“ ve hře, která nakonec vyústila v sázení na esporty a hazardní hry.
CS:GO Esports sázení a turnaje
Turnaje CS:GO, které mají největší prize pool, se nazývají Hlavní mistrovství. Začínali s prize poolem 250 000 USD a vyšplhali se až na 1 000 000 USD. Intel Extreme Masters pořádal jeden z Counter Strike Majors od roku 2008 do roku 2012, ale bylo to pro CS 1.6.
Před vydáním CS:GO byla budoucnost série v odvětví esportů nejistá kvůli mnoha hráčům po celém světě, kteří nechtěli hrát CS 1.6 v konkurenčním prostředí. Když bylo CS:GO v roce 2012 spuštěno, oživilo ducha esportů v komunitě CS.
Zatímco původní verze hry měla stále své nedostatky, Valve neustále vydávalo záplaty, aby ji vylepšilo. První CS:GO Major Championship bylo financováno společností Valve a konalo se ve Švédsku v DreamHack Zima 2013.
Hra má však pořádnou porci kontroverzí. Bylo zjištěno, že mnoho hráčů podvádí, ale jakmile jsou odhaleni, jsou zakázáni „Valve Anti-Cheat (VAC)“. Hráči, u kterých se zjistí, že na turnajích podvádějí, jsou trvale zakázáni a někdy i odstraněni ze svých týmů.
Když byly představeny skiny zbraní, online sázkové stránky na esport byly vytvořeny za účelem sázení skinů. To se brzy změnilo na hazardní hry pro nezletilé, kvůli čemuž Valve a hazardní weby obdržely dvě žaloby.